17 Temmuz 2024 , Çarşamba

Afganistan’daki ABD Üstüne İnmeye Çalışan Apache Helikopter Yere Çakiliyor

Afganistan’daki Amerikan Ordusu’na ait Apache helikopter iniş yapmaya çalıştığı sırada yere çakılıyor.

051021-F-2828D-284 A U.S. Army AH-64D Longbow Apache, 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, Fort Campbell Ky., provides ground forces with air support from Forward Operating Base Speicher Iraq, Oct. 21, 2005, during Operation Iraqi Freedom. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Andy Dunaway) (Released) The 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, the ÒExpect No MercyÓ Battalion, is the premier attack helicopter battalion in the United States Army. Its lethal fleet of 24 Ah-64D Longbow Apaches is currently conducting combat operations in Northern Iraq, caring on a long tradition of excellence among Army Aviation. 1-101st first gained notoriety during Operation Desert Storm in 1991, when it fired the first shots of the Gulf War during Operation Normandy, destroying key Iraqi radar sites and creating a safe corridor for US aircraft to commence the air campaign. 

<script async src=


The battalion again proved itself during Operation Iraqi Freedom in 2003-2004, conducting several mobile strike deep attacks during major combat operations followed by eight months of quick reaction force (QRF), reconnaissance, and VIP security missions during stability and support operations (SASO). After a rigorous 19 months of training and maintenance back at Fort Campbell, Kentucky, the ÒExpect No MercyÓ battalion deployed to Iraq for its second OIF tour. Since arriving in Iraq, the battalion has conducted an aggressive Relief-in-Place/Transfer-of-Authority (REP/TOA) with 8-229th Aviation Regiment from Fort Knox, Kentucky. The battalion is on track to fly over 1000 combat hours in October, and is already making an impact on operations in Iraq. Initial combat missions involved teams of two ÒNo MercyÓ aircraft along with one 8-229th aircraft conducting local area orientations (LAO) to familiarize aircrews with the environment, geography, and unity on the ground. By no means was an LAO an administrative mission though: while on orientations, aircrews participated in numerous reconnaissance missions to” width=”300″ height=”235″ />

Ah-64 Apache, öncelikle ABD ordusu tarafından kullanılan, iki kişilik ve çift türbinli bir taarruz helikopteri olup Model 77 adlı gelişmiş bir helikopter programı için Bell firması tasarlamıştır. İlk deneme uçuşunu 1979’da yaptı ve ardından 1984’te görevine başladı. İlk göreve başladığından bu yana birçok muharebede kullanılan bu helikopterin başlıca modelleri AH-64A ve AH-64D Longbow’dur.
Ah-64 Apache mevcut saldırı helikopterleri arasından en iyilerden birisidir. Atılgan, yakalanması zor, yksek beka kabiliyetlidir. Ayrıca manevra ve ateş kabiliyeti son derece yüksektir. Sahip olduğu gece görüş sensörleri ile gece-gündüz görevlerini yerine getirebilir. Her türlü hava şartında uçabilir. Üzerinde bulunan elektronik karşı tedbir sistemleri ile zırhlı düşman hedefleri ile beraber düşman hava savunmasında yer alan radar ve hava savunma silahları ile de savaşabilir.
Apache, kompozit yapısı nedeniyle son derece dayanıklıdır. Kokpit kenarları ve tabanı hafif ağırlık boron zırh ile kaplanmış olup, bu zırh 12.7mm yüksek infilaklı zırh delici mermilere ve 23 mm roketlere karşı koruma sağlar.
Apache yaklaşık 8 ton olan azami kalkış ağırlığı ile 234 km/s seyir hızıyla 3 saatten fazla havada kalabilir ancak takılan 870 litrelik harici yakıt tanklarıya bu süre artabilir.
Apache helikopter çok alçaktan uçabildiği için düşman radarları ve hava savunma sistemleri tarafından tespiti son derece zordur.

20160820-afganistandaki-abd-ustune-inmeye-calisan-apache-helikopter-cakiliyor-02

Hakkında Editör

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 ARALIK İTİBARİ İLE PİYASAYA ÇIKAN OYUNLAR

5 ARALIK İTİBARİ İLE PİYASAYA ÇIKAN OYUNLAR Yeni yıl yaklaştıkça oyunların piyasaya çıkması biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir